Scroll Top

Sposób na umieszczenie pergoli w ogrodzie | #1 Pergola przy ścianie

pergola-zadaszenie-ogrodowe-wnetrze-viven-garden-lamele-aluminiowe-tarasowa-nowoczesna-z-zaluzjami-przy-scianie-4

Pergola przy ścianie.

Jeden ze sposobów na umieszczenie pergoli w ogrodzie, który dobrze znamy. Przywołuje scenerię znajomą z czasów dzieciństwa lub baśni, w której główną bohaterką jest drewniana konstrukcja obrośnięta roślinnością (dzisiaj trejaż). Zazwyczaj była to prosta forma, stojąca przy ścianie domu, pod którą można było usiąść z babcinym ciastem z kruszonką i schować się przed słońcem w przerwach od beztroskiej zabawy.

Czy dla znajomego obrazu mogą być inne scenariusze?

Dzisiaj mówiąc o pergoli ogrodowej mamy na myśli poziomą, ażurową konstrukcję, podtrzymywaną przez słupy, pod którą można urządzić wspaniałą przestrzeń do relaksu. Wykorzystywana jest w projektach ogrodów minimalnych i oddziela teren najczęściej przez nas użytkowany, od tego, gdzie prym wiedzie zieleń. W realizacji, którą chcemy Państwu pokazać, proponujemy inwestorowi pergolę przy nowej, wolnostojącej ścianie, w samym sercu ogrodu.

Zainspiruj się

Ściana jest integralnym elementem pergoli. Zamyka z jednej strony przestrzeń wewnątrz i, wystając z obu stron, fragment przestrzeni obok. Zaprojektowaliśmy na niej dekoracyjną okładzinę elewacyjną, a na jej tle, obok pergoli, posadziliśmy ozdobne drzewko bonsai – niwaki.

  • Na tle zalet umieszczenia pergoli przy wolnostojącej ścianie wyróżnia się szczególnie ekonomiczne i skuteczne osłonięcie odpoczywającego użytkownika od wiatru i dźwięków. Wytłumia dźwięki zarówno dopływające ze strony sąsiadów, jak i zwiększa komfort naszej prywatności. 
  • Jeśli planujemy zabudowywanie boków pergoli w celu użytkowania w chłodniejsze dni, integracja jednego jej boku ze ścianą będzie tańszym od systemowych i zdecydowanie skuteczniejszym  rozwiązaniem. Efekt bajkowego zimowego salonu możemy uzyskać wbudowując w nią kominek, a wieszając na niej ekran stworzymy okazję do organizowania seansów filmowych w plenerze.
  • Takie połączenie tworzy też formę obejścia, co staje się szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy chcą wprowadzić do ogrodu elementy małej architektury i sztuki. Ściana może nawiązywać do wyglądu domu, możemy na niej powiesić ulubione obrazy, doniczki z kwiatami, a także wyeksponować rzeźbę.

Nie tylko nowe ściany mogą stać się częścią takiego rozwiązania – posiadając starą budowlę ogrodową, np. drewutnię, którą chcemy wyburzyć, możemy wykorzystać jej fragment do stworzenia wymarzonego miejsca w ogrodzie. Z pewnością będzie to rozwiązanie dla tych, którzy kochają ekologię i kreatywność. Również murowane ogrodzenie, osiągające powyżej 2,2 m. może stać się częścią konstrukcji pergoli.

Nowy scenariusz

Od teraz zyskujemy jeszcze jedno spojrzenie na sposób umieszczenia pergoli przy ścianie. Dołożymy najlepszych starań, aby dla inwestora stała się wygodnym miejscem dla tworzenia najlepszych wspomnień.

 Do poszukiwania nowych, kreatywnych rozwiązań w Twoim ogrodzie zapraszamy tutaj.Jeśli szukasz indywidualnego rozwiązania, sprawdź link.Jesteś projektantem? Posiadamy strefę PRO dla specjalistów.