Podstawowa wersja pergoli aluminiowej to po prostu cztery słupy i dach. Kilka elementów, które naprawdę odmienia dotychczasowe korzystanie z ogrodu. Już instalując podstawową wersję pergoli, stwarzamy w swojej zielonej przestrzeni przyjemnie chłodne miejsce, osłonione od słońca i deszczu, które zostanie na lata.
Samo zadaszenie warto jednak doposażyć.
Jedne dodatki wydłużą czas użytkowania na wszystkie pory roku. Drugie – wspomogą funkcję, którą planujesz urządzić w środku (np. strefę spa, salon, czy kuchnię). Inne po prostu dodadzą luksusu. Lepiej dostosowane zadaszenie do Twoich potrzeb da korzyści w wielu wymiarach.
Jakie dodatki do pergoli możemy zamówić u sprzedawcy i co warto o nich wiedzieć?
Podstawową i najczęściej wybieraną opcją są akcesoria zwiększające prywatność oraz osłaniające od słońca i wiatru.
Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest montaż rolet – screenów. Zajmują bardzo mało przestrzeni i wraz z elementami montażowymi niemal nie zmniejszają otworów między słupami. Niektórzy producenci gwarantują integrację kasety i prowadnic z pozostałymi elementami, dzięki czemu ogólny wygląd konstrukcji pozostaje bez zmian.
Efekt zacienienia i ochrony przed wiatrem zapewniają też panele przesuwne (np. shuttersy) i ściany nieruchome z lameli pionowych. Każdy producent oferuje trochę inne materiały i kształty takich elementów. Zazwyczaj mamy do wyboru ruchome (umożliwiające regulację przepływu wiatru i promieni słonecznych) lub stałe listwy wewnątrz ramy.
Zdarza się, że mamy do dyspozycji rozpięte na ramach tkaniny, a dla paneli stałych – profile aluminiowe. Plusem paneli przesuwnych jest to, że zapewniają stały ciąg komunikacyjny na ścianie, na której są zamontowane, podczas gdy rolety ograniczą i widok, i możliwość przejścia. Należy wziąć pod uwagę, że panele przesuwne przez swoją specyfikę będą już na stałe blokować chociaż niewielką część otworu między słupami po pełnym otwarciu.
Pergolę osłaniamy też dla możliwości użytkowania całorocznego.
Dlatego drugim, najczęściej wybieranym do pergoli dodatkiem są przesuwne panele szklane. Skutecznie blokują pęd wiatru, tłumią dźwięk i w chłodniejsze dni zwiększają komfort termiczny. W połączeniu z promiennikami lub innymi systemami grzewczymi, zapewnią możliwość korzystania z wnętrza ogrodowego niemal przez cały rok. Zajmują trochę więcej grubości montażowej i jak w przypadku pozostałych paneli będą zmniejszać na stałe światło przejścia pomiędzy słupami. Aby ograniczyć operowanie promieni słonecznych i nagrzewanie się wnętrza, do systemu szklanego dołączane są elementy zacieniające. W tym przypadku mogą być to także bardzo eleganckie i dość proste w montażu zasłony tkaninowe.
Użytkowanie całoroczne umożliwiają też niektóre ściany pełne. Stosowane są także kiedy chcemy stałego odgrodzenia się od np. części gospodarczej, czy podwórka sąsiada. Wśród dostępnych materiałów do wyboru mamy blachę, szkło, tkaninę, panele z lamelami, drewno, płyty kompozytowe i wiele innych.
Ściana pełna to właśnie to miejsce, w którym możemy pozwolić sobie na najwięcej fantazji; czy to dobierając artystyczne, gotowe rozwiązania prosto od producenta (np. fresk, wzór z lameli), czy własne – obrazy, „zieloną” ścianę, lub ścianę murowaną z kominkiem. Według naszych badań, wypełnienie stałe oferowane jest przez mniejszą część producentów na rynku.
Pergola aluminiowa to nowoczesne rozwiązanie. Podobnie jak samochód, oprócz części typowo funkcjonalnych posiada dodatkowe udogodnienia, mające zapewnić tylko luksus.
Możliwość konfigurowania pergoli jest ogromna, aby zapewnić maksymalną dawkę rozrywki i komfortu. Integracja ze Smart Home jest dostępna niemal przy każdym zadaszeniu, tak samo jak czujniki pogodowe. Oprócz niej mamy do wyboru nagłośnienie i kilka możliwości wbudowanego oświetlenia. Ledy w lamelach efektownie oświetlą przestrzeń pod pergolą, obwodowe – zaakcentują dodatkowo formę nadając jej kosmicznego wyglądu. Światła punktowe zasymulują niebo, dokręcane – precyzyjnie oświetlą miejsca, które chcemy, a LED-y wmontowane do słupów podkreślą piony.
Jeśli przy wyborze np. nagłośnienia nie trzeba wielkich kalkulacji (chyba, że finansowych), tak oświetlenie warto przemyśleć i skonsultować ze specjalistą. Nieumyślnie można przesadzić, można niedoświetlić, można zaburzyć otaczającą harmonię, zamiast zapewnić większy komfort odpoczynku sobie i bliskim.
Naprawdę wiele znaczy otoczenie, w które wpasowujemy wnętrze,
więc producenci oferują różnorodne kolory konstrukcji i powłoki drewnopodobne po to, żeby dopasować zadaszenie. Elewacja budynku i ramy okienne lub drzwiowe są podstawowymi elementami, do których będziemy dobierać kolor. W jego doborze z pewnością pomoże projektant i wykwalifikowany konsultant. Pomimo, że większość producentów oferuje szeroką paletę rozwiązań kolorystycznych, najczęściej te dodatkowe są płatne. Można powiedzieć, że średnio 3 do 5 kolorów jest w cenie (zobacz porównanie tutaj). Ten fakt może budzić małe rozczarowanie, jednak biorąc pod uwagę to, że podstawowe kolory dobrane są skrupulatnie, a nie chcemy też płacić za coś, czego nie zamawiamy (w tym przypadku wyższe koszty produkcji), jest to rozsądne działanie producentów.
Warto wspomnieć o możliwościach konfigurowania dachu. Taką opcję znajdziemy u kilku producentów. W miejsce dachu lub jego części oferują przeszklenie, poliwęglan, zmodyfikowane lamele (np. szklane), instalację paneli fotowoltaicznych, czy dachu zielonego.
Wśród tylu opcji, z pewnością możesz znaleźć coś dla siebie.
Uwzględnij możliwie jak najwięcej swoich potrzeb pytając o wycenę, zdecydowanie przyspieszy to jej czas. Pomyśl, czy jest jakaś funkcja, o której teraz nie myślisz, ale chciałbyś ją mieć w przyszłości – może warto zainwestować w nią wcześniej?
Masz pytania? Skontaktuj się z naszym opiekunem, który komfortowo poprowadzi Cię przez proces zakupu. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!