Scroll Top

Sprawdź, czy masz warunki na postawienie pergoli

pergola-zadaszenie-ogrodowe-wnetrze-viven-garden-lamele-aluminiowe-tarasowa-nowoczesna-z-zaluzjami-renson

Pergola to konstrukcja na tyle ciężka, że może przeciążyć podłoże i na tyle lekka, że jest w stanie ulec porywowi wiatru. Poza tym jest duża – nie ma szans pozostać niezauważona, chyba, że mieści się w prywatnej rezydencji z dala od zabudowań. Jest więc ryzyko, że zaplanujesz zadaszenie, zamówisz, a co gorsza – wykonasz, a na Twojej drodze staną urzędy i inne instytucje mówiące Ci kategoryczne „nie!”.

Przybliżamy kilka warunków, w których postawienie pergoli może okazać się trudne oraz zgody, które potrzebujesz uzyskać, aby powstało. Ten artykuł kierujemy przede wszystkim do projektantów i wykonawców zadaszeń. Jeśli jednak nie masz projektanta i chcesz wiedzieć, czy zadaszenie u Ciebie będzie łatwe do realizacji – koniecznie się z nim zapoznaj.

1. Zadaszenie ma powstać na dachu lub tarasie nad inną kondygnacją

Na początek kwestia budownictwa wielorodzinnego. Wszystkie sposoby zagospodarowania tarasu, a w szczególności ingerencje w posadzkę lub w elewację, musisz uzgadniać z zarządcą nieruchomości. Administrator powie Ci jakie zmiany dopuszcza przy budowie zadaszenia lub skieruje Cię do konkretnych instytucji. Czasami będzie Ci potrzebna zgoda wspólnoty mieszkaniowej.

W przypadku każdej nieruchomości najpierw potrzebujesz dotrzeć do materiałów projektowych i informacji, jakie dopuszczalne obciążenie zostało przewidziane na stropie. Będzie to wartość wyrażona w kg/m2 lub w kN/m2, dla całego dachu lub plan, na którym będą oznaczone strefy obciążenia dla różnych części tarasu. Takie informacje uzyskasz od dewelopera, architekta budynku lub zarządcy.

Kolejnym krokiem będzie zatrudnienie konstruktora, który da opinię, czy zadaszenie można zrealizować. Jeśli tylko jest taka możliwość – zwróć się do tego, który projektował budynek. W niektórych przypadkach będą potrzebne dodatkowe obliczenia. Po ich dokonaniu konstruktor zadecyduje, czy wykonanie pergoli jest możliwe lub przekaże Ci jakie masz opcje wyboru.

2. Pergola ma być oparta o istniejącą ścianę/attykę/belkę

Podobnie jak w poprzedniej sytuacji – potrzebujesz uzyskać informacje, czy ściana/belka wytrzyma obciążenie. Dowiesz się tego od architekta, konstruktora, zarządcy lub specjalisty w firmie, u której zamawiasz zadaszenie. Zwykle nie ma przeszkód do mocowania dachu do ściany murowanej lub konstrukcji żelbetowej.

3. Zadaszenie powstaje w obszarze ochrony konserwatorskiej

Tym razem bariera prawna. W obszarze chronionym spotkamy się z konkretnymi wytycznymi jak mają wyglądać budynki i ich otoczenie. Posadowienie zadaszenia wpływa na krajobraz. Jeśli Twoja inwestycja zatem leży blisko jakiegoś centrum, historycznie ważnych budynków – możesz być prawie pewny, że jest to obszar chroniony.

Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że nikt nie każe Ci demontować zadaszenia, konieczne będzie uzyskanie zgody konserwatora zabytków.

4. Podejrzewasz, że pergola zostanie zakfalifikowana jako obiekt wymagający zgłoszenia lub pozwolenia na budowę w Wydziale Architektury Urzędu Miasta

Dlaczego podejrzewasz? Bo prawo ściśle nie daje wytycznych do budowania pergol, tylko do budowli podobnych do pergol. Interpretujesz więc prawo Ty, sam, oraz firma, u której kupujesz pergolę lub prosisz o pomoc architekta. Jeśli nie jesteś właścicielem budynku/terenu – to on będzie Cię kierował do odpowiednich osób/instytucji, aby zaopiniowały działania.

Pergola może być zakwalifikowana jako obiekt małej architektury, altana, wiata, a w szczególnych przypadkach jako ganek lub oranżeria. Najczęściej są to pierwsze trzy opcje, w których zazwyczaj nie ma konieczności niczego zgłaszać. Jest tak dlatego, bo nie klasyfikuje się jako obiekt trwale związany z gruntem – możesz go stosunkowo łatwo zdemontować.

Jeśli jednak planujesz:

  • rozmiar pergoli jako altany, który przekracza 35 m2 lub ilość przekraczającą dwie sztuki oddzielnie stojących obiektów na każde 500 m2 działki,
  • rozmiar pergoli jako wiaty, który przekracza 50 m2, ilość przekraczającą dwie sztuki oddzielnie stojących obiektów na każde 1000 m2 działki lub na działce nie ma domu albo nie jest przeznaczona pod mieszkaniówkę

budowę zadaszenia powinieneś zgłosić.

Specjalnym przypadkiem będzie klasyfikacja pergoli jako ganku lub oranżerii. Pergola zamknięta szkleniem ze wszystkich stron i ogrzewana rzeczywiście ją przypomina. Do 35m2 i dwóch obiektów na każde 500m2 działki wymaga zgłoszenia. Jeśli jednak:

  • rozmiar pergoli jako ganku lub oranżerii przekracza 35 m2 lub ich ilość przekracza dwie sztuki oddzielnie stojących obiektów na każde 500 m2 działki

– potrzebujesz uzyskać pozwolenie na budowę. Wiesz już natomiast, że to jest interpretacja bardzo rygorystyczna, dlatego uspokajamy – nie musisz po nią sięgać.

Z tym jeszcze możesz się spotkać przy realizacji

Duża realizacja lub lokalizacja inwestycji w centrum miasta wymagają odpowiedniego przygotowania. Mogą być potrzebne:

  • wykonanie projektu na zmianę organizacji ruchu i uzyskanie zgody na zajęcie pasa ruchu od zarządu dróg i policji,
  • uzyskanie zgody na wjazd dużym tonażem (dźwigiem i TIRem) od zarządu dróg.
Jeśli któryś z tych przypadków dotyczy Ciebie, postawienie zadaszenia będzie trudniejsze, ale nie niemożliwe do wykonania.

Zalecamy mieć na uwadze powyższe zasady i oczekiwać pozytywnego skutku. Prawda jest taka, że w większości przypadków nie napotkasz większych problemów ze spełnieniem marzenia o pergoli.

Jeśli potrzebujesz konsultacji, skontaktuj się ze specjalistami Viven. Opiekujemy się realizacją od początku do końca, pomagając w uzyskiwaniu odpowiednich pozwoleń.