Scroll Top

Najlepsze rodzaje źródeł ciepła, którymi ogrzejesz wnętrze pod pergolą

viven-garden-ogrzewanie-pergoli-3

Dzięki pergoli czas użytkowania ogrodu znacznie się wydłuża. 

Wydłuży się jeszcze bardziej, jeśli zamkniesz szczelnie ściany i podgrzejesz atmosferę wewnątrz.

O ile w lecie sprawa jest prosta – zamykasz lub otwierasz dach, żeby wyregulować temperaturę, o tyle w jesień lub zimę do ogrzania przestrzeni potrzebujesz wybrać odpowiednie urządzenie.  Przedstawiamy dwa rodzaje źródeł ciepła, które możesz zainstalować pod swoją pergolą oraz ich wady i zalety.

 

Ogrzewanie pergoli. Na zdjęciu ogrzewacz gazowy.1. Ogrzewacze i kominki gazowe

Dlaczego pierwsze? Ich charakterystyczną cechą jest piękny, nastrojowy płomień. Mogą być częściowo zabudowane. Nie potrzebują dodatkowej instalacji oprócz butli gazowej, mogą więc być zainstalowane w każdych warunkach. Dużą zaletą jest także ich forma – minimalistyczne, eleganckie modele są dekoracją dla wyposażenia wnętrza w stylu premium. Mogą być zamknięte lub otwarte – umożliwiające przy okazji upieczenie czegoś smacznego.

Duży minus dla ogrzewania gazowego stawiamy ze względu na mniejszą efektywność energetyczną. Płomień urządzenia gazowego najpierw ogrzewa powietrze, które docelowo ogrzewa Ciebie. Minie sporo czasu, zanim wzrośnie temperatura we wnętrzu zamkniętej pergoli, ponadto sporo ciepła ucieknie. Za to ogień sprzyja gromadzeniu się wokół niego – zwykle wszyscy w towarzystwie zbierają się by ogrzać dłonie i twarze przy płomieniu.

Podsumowując krótko – są mniej wydajne, natomiast bardziej naturalne, kojące i proste do zainstalowania.

 

Ogrzewanie pergoli. Na zdjęciu promiennik.2. Promienniki

Stawiamy je na drugim miejscu. Zasilane energią elektryczną, emitują fale w konkretnym kierunku.

Dlaczego są takie dobre?

Po pierwsze działają od razu po włączeniu i to bezpośrednio na Twoją skórę. Nie ważne, czy wieje wiatr lub czy jesteś na otwartej przestrzeni – promiennik wciąż ogrzewa Cię tak samo. Jest też bardzo efektywny energetycznie – nie ogrzewa powietrza, więc nie powoduje strat ciepła i przy relatywnie małej ilości prądu produkuje dużo energii. Moc promienników możesz dostosowywać według upodobania.

Są więc bardziej praktyczne i oszczędne – w tym wygrywają z urządzeniami gazowymi. Są jednak mniej przyjemne w użytkowaniu i wymagają doprowadzenia osobnej instalacji elektrycznej zabezpieczonej mocnym bezpiecznikiem.

 

Na źródło ciepła możesz zdecydować się później.

Nie tylko ze względu na koszty, ale również na poznanie własnego sposobu użytkowania ogrodu.

Ale polecamy – zaplanuj! Na pomocne w utrzymaniu ciepła szyby musisz przewidzieć miejsce. Do promienników doprowadź odpowiednie przyłącza i zadbaj o zapas mocy. Albo zastanów się gdzie umieścisz ogrzewacz gazowy (i jego butlę) – ten w formie stolika od razu może zastąpić tradycyjny mebel.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Pełne kompendium wiedzy o źródłach ciepła w ogrodzie znajdziesz tutaj.

Nie krępuj się też zapytać. Nasi projektanci służą pomocą.