Scroll Top

Jak obliczyć ciężar donic na dachu?

donice-wlokno-szklane-kompozyt-2-adezz-dla-projektantow-miniatury-1200x800-viven-garden

„Proszę przyjechać już dziś! Mam piękny pomysł na swój taras, widziałam  na Państwa stronie. Chcę dużo zieleni, grilla i jacuzzi ogrodowe. I koniecznie pergolę bo kupiliśmy to mieszkanie głównie ze względu na taras ale jest na nim strasznie gorąco.”

Tak zaczyna się niejedno zapytanie od klienta, pełne pięknego entuzjazmu i pragnienia podniesienia swojego standardu życia na zewnątrz, wkroczenia w piękny świat outdoor living. Zanim jednak zaczniemy je realizować, musimy sprawdzić jakie obciążenie może przyjąć strop pod tarasem. I niestety często okazuje się, że za małe, aby realnie dało się na nim cokolwiek zrobić.

Sprawdź nośność stropu

Deweloperzy oddają piękne mieszkania z wielkimi tarasami, kusząc klientów perspektywą powiększenia sobie domu o wielki pokój pod gołym niebem. Na początku wszystko wydaje się w porządku, póki nie zaczniemy się zagłębiać w temat, żyć w tym miejscu. Przychodzi lato i okazuje się, że temperatura jest za wysoka, aby w ogóle wyjść na taras, a co dopiero na nim siedzieć. Tak było na zachodnim i wschodnim tarasach pięknego budynku w Krakowie

Często budowa robiona jest na styk, po kosztach i nośność pozwala tylko na obciążenie śniegiem, paru użytkowników i lekkie meble ogrodowe. Czasem właściciele są dość świadomi i zapobiegliwi aby zadbać o wzmocnienie stropu na etapie budowy budynku, kiedy jeszcze da się to zrobić. To wymaga odpowiednio wczesnego działania. Tylko nieliczni deweloperzy i architekci dbają o to, by pozostawić właścicielowi mieszkania dość swobody w aranżacji, w postaci zapasu nośności na cięższe rzeczy. Do jakich należą przede wszystkim donice z roślinami.

Sprawdź ciężar elementów, które chcesz ustawić na stropie

Każdy produkt ma swoją masę, ale w toku użytkowania może ją jeszcze powiększać. Typowym przykładem jest jacuzzi ogrodowe całoroczne, które samo waży kilaset kilo, ale po napełnieniu wodą już zwykle około 2 ton. Z kolei pergola ma swoją masę własną (zwykle około 1 tony, a jeśli chcemy ją przeszklić – to razy dwa), ale wymaga także obciążników dla nóg, które ją stabilizują, więc dochodzi często po kilkaset kilo do każdej nogi, czyli ok. dodatkowe 2 tony. Działają na nią różne siły – może zostać poderwana lub przepchnięta przez wiatr, stąd konieczność stabilizacji ciężarem.

Uzgodnij obciążenia z konstruktorem

Strop ma zaplanowaną nośność na etapie projektowania budynku. Podczas budowy parametry mogą ulec zmianie, ale nad wszystkim od początku działa (zwykle) jedna pracownia architektoniczna, która wynajmuje jedno biuro konstrukcyjne. Trzeba dotrzeć do tych konstruktorów i zlecić im „weryfikację obciążeń na tarasie zgodnie z planowaną koncepcją zagospodarowania”.

Konstruktorzy, którzy zaprojektowali budynek pod względem jego wytrzymałości i działających nań sił dysponują już modelem matematycznym obiektu i mogą stosunkowo łatwo (choć nie za darmo), sprawdzić, czy nowe obciążenia zmieszczą się czy przekroczą bezpieczne widełki.

W praktyce zazwyczaj wygląda to tak, że

  1. projektant ogrodu rysuje pomysł na zagospodarowanie, uwzględniający wszystkie obiekty tonażowe,
  2. uzgadnia to z klientem
  3. opracowuje dla konstruktora planszę, na której wskazuje wagę i powierzchnię tych elementów
  4. konstruktor to weryfikuje i zwraca opinię
  5. jeśli jest negatywna – projektant zmienia koncept na podstawie tej opinii
  6. znów uzgadnia z klientem
  7. wraca do konstruktora

I tak do skutku, póki koncepcja nie zostanie zaakceptowana.

Jak określić wagę donic ogrodowych?

Jako produkty mają one swoją masę własną. Przy donicach ogrodowych z tworzywa (kompozytu, włókna szklanego) ich wagę można pominąć – są bardzo lekkie. Podobnie donice ogrodowe z aluminium. Tam główną masę będzie stanowić wyłącznie ziemia, którą je wypełnimy.

Natomiast przy donicach ogrodowych ze stali corten albo donicach betonowych, zdecydowanie trzeba już uwzględnić ich masę w obliczeniach obciążenia. Donice z drewna będą stosunkowo lekkie, jeśli wykona się je np. z thermososny, ale przy wyborze twardego drewna (hardwood) egzotycznego, warto już wliczyć ich masę do wartości ogólnej.

Nie sama donica ale ziemia waży

Na potrzeby obliczeń zwykle przyjmuje się, że mokra ziemia waży 1600 kg / m3. Trzeba więc przeliczyć objętość jaka wejdzie do donicy i przemnożyć przez taką gęstość.

Ziemia nie wypełnia donicy w całości, ale na dole jest jej mniej o keramzyt, którego masa jest pomijalna a od góry warto zostawić parę cm wolnej przestrzeni.

W pracowni Jakub Gardner team korzystamy z kalkulatora ziemi, którym szybko możemy obliczyć objętość ziemi w każdej donicy.

Zaangażuj projektanta

Potrzebujesz, umiejscowić to precyzyjnie? Wykorzystaj fachowca, który rozumie potrzeby człowieka, zasady ergonomii (wygody) i tak ułoży Twoją wymarzoną przestrzeń, aby jak najlepiej Ci służyła.

Wielu projektantów pracuje także w standardzie dwg, tzn. np. oprogramowaniu AutoCAD z którego korzystają także konstruktorzy, dzięki czemu rysunki są precyzyjne a komunikacja nie jest obarczona błędami.

Kiedy projekt będzie gotowy – przyjdź do nas a my zrobimy Ci wycenę kompleksowej realizacji.