Scroll Top

Renson Camargue na tarasie, Kraków

Renson-Camargue-na-tarasie-Krakow- 19

Piękny widokowy taras, czterdziestostopniowe upały i nieograniczona wyobraźnia projektantów – Łukasza Kilarskiego i Jakuba Gardnera. Właśnie dobiega końca realizacja wspaniałego projektu instalacji pergoli Renson wraz z dodatkowym wyposażeniem (batiki, donice na wymiar, oświetlenie, lustra) na dachu sześciopiętrowego budynku w Krakowie.
Zobaczcie kawałek naszej pracy, poczujcie niezwykły klimat tej harmonijnie zaprojektowanej przestrzeni, gdzie odpowiednio dobrana roślinność przenika się ze sztuką. Jak wygląda współpraca z nami przy większych projektach?

Problem, wyzwanie, marzenie

Można do nas przyjść ze swoim marzeniem, potrzebą lub problemem. W tym wypadku klientka przyszła do nas z problemem. Kupiła mieszkanie z wyjątkowym tarasem o powierzchni 150m2, na którym niestety nie da się żyć.
Temperatura w lecie przeciętnie sięga tam 40 C. Widok od Kopca Kościuszki przez Błonia aż po Wawel i szczyty kościołów na Starym Mieście. Potencjał tarasu ogromny, niestety trudny do wykorzystania ze względu na bardzo wysokie temperatury. Pergola Renson okazała się idealnym produktem, który pozwoli cieszyć się dobrodziejstwem miejsca we właściwej temperaturze. Na jesień i wiosnę i nawet w zimie – ma 2 nagrzewnice, które sprawią, że będzie ciepło. Piękny widok zostanie więc w pełni wykorzystany, wzbogacony dodatkowo o niebanalny design, pieczołowicie dobrane rośliny oraz system audio.

Dołożyliśmy również starań, by dostosować się do przepisów wytrzymałości stropu na obciążenia oraz uwzględnić stosunki dobrosąsiedzkie. Jeśli chodzi o koncepcję i design nie były to wielkie zmiany.

Etap projektowy

Naszą ideą było maksymalne wykorzystanie przestrzeni tak, by była źródłem radości i komfortu. Stworzyliśmy wizję oraz projekt całości. Projekt opierał się głównie na naszych propozycjach. Nie zawsze tak jest, zdarza się, że to klient ma wyraźną wizję tego, co chce osiągnąć i naszym zadaniem jest wtedy podążać za wizją klienta. Tym razem jednak nie otrzymaliśmy wytycznych, więc stworzyliśmy własną propozycję. Głównym celem było sfunkcjonalizowanie przestrzeni tarasu. Już pierwsza koncepcja spotkała się z entuzjazmem klientki i nie wymagała wielu zmian. Te drobne wprowadzone zostały po uwzględnieniu wytycznych architektów, autorów projektu budynku.

Realizacja

Taras został podniesiony z deski kompozytowej. Zdecydowaliśmy się na donice wielkoformatowe dla uzyskania dużych płaszczyzn zieleni. Donice mają nawisy, pod którymi umieszczone zostały klimatycznie ledy podświetlające rośliny. Do tego lustra weneckie, designerski pomysł powiększający przestrzeń. Poza tym batiki Marthy Mulawy w szkle, doskonale podkreślone odpowiednio dobraną roślinnością, głównie trawami ozdobnymi w dobranych do nich kolorach. Elementem centralnym jest oczywiście pergola. Do realizacji przeszliśmy około rok po pierwszym kontakcie z klientką.

Zaskoczenia

Zaskoczeń w tym projekcie było dużo. Przede wszystkim okazało się, że nie mogliśmy, jak w przypadku tradycyjnych ogrodów na ziemi, wykonywać prac równolegle. Trzeba było czytelnie zakończyć jeden etap, aby móc przejść do kolejnego. Kształty i wymiary poszczególnych obiektów były ściśle zależne od innych, połączonych z nimi. A więc najpierw donice na wymiar, potem pergola, której produkcja trwa dosyć długo, a złożenie wymaga bardzo dużo wolnego miejsca ze wszystkich stron. Potem tarasy, w które należało wkomponować sieci nawadniania oraz elektryczne. Później lustra, które można było zmierzyć i przymocować na samym końcu. Kluczem w przypadku tej realizacji było przewidywanie oraz dokładne planowanie kolejnych etapów.
Cały projekt nabrał prawdziwych rumieńców, gdy pojawiły się dodatki. Batiki znacznie ociepliły taras i nadały mu klimatu, a kiedy przyjechały meble poczuliśmy w pełni potencjał tej przestrzeni, która nabrała miękkości i stała się bardzo przytulna. Istotnym elementem jest również woda, która schładza najbliższe otoczenie i wprowadza kojący ruch.

Wyzwania

Główne wyzwania były dwa: projektowe i techniczne. Projektowe: zagospodarowanie dużej przestrzeni tarasu w taki sposób, aby wszystkie elementy dekoracyjne oraz funkcjonalne nie zasłoniły trzech osi widokowych. Ze względu na ciężkie warunki dla roślin nie mogliśmy stworzyć barwnego, bogatego ogrodu, posługując się samymi nasadzeniami, więc użyliśmy obrazów na całej długości przepierzenia. Oryginalne obrazy zalaminowane w szkło hartowane mogą być podświetlone w nocy. Przedstawiają w ujęciu panoramicznym kwietną łąkę, która w fantastyczny sposób łączy się z roślinami posadzonymi w donicach.
Druga kategoria wyzwań to wyzwania techniczne. Tych było bardzo dużo. Przede wszystkim wyzwaniem jest praca na 6 piętrze budynku ze szkła, z balustradą szklaną, konieczność transportowania wszystkiego dźwigiem, który może przyjechać tylko w soboty. Dodatkowo – kapryśna pogoda (ulewna wiosna i wyjątkowe upały latem, na tarasie z wystawą południową). Konieczne było również wnoszenie innych ciężkich, brudnych materiałów o wysokim potencjale niszczącym otoczenie przez wykończony w wysokim standardzie budynek i luksusowy penthouse.
Poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem wybierając lekkie donice wielkogabarytowe robione z materiałów syntetycznych. Ich transport był łatwiejszy, a waga pozwalała na umieszczenie na tarasie, który ma swoje ograniczenia, jeśli chodzi o możliwości obciążenia. Pergola Renson wykonana jest z aluminium, więc również wagowo sprostała naszym oczekiwaniom.

Innowacje

Zamawialiśmy deski na wymiar, aby zminimalizować ich docinki. Montaż pergoli obejmuje innowacyjny pomysł stabilizacji, dzięki któremu pergola się nie rusza i nie ma również niebezpieczeństwa, że porwie ją wiatr. Donice mają nowoczesną technologię wykonania z nawisem i LEDami pod nim oraz lustrami weneckimi jako wykończenie. Sama pergola jest bardzo nowoczesnym i zaawansowanym produktem.